Pojďme se podívat trochu do budoucnosti. Jestli jste pragmatici a hledáte jazyk, který bude v budoucnu nejužitnější, čtěte dál.
Popularita jazyků se pořád do nějaké míry vyvíjí. Vezměte si případ s ruštinou. Spousta lidí teď přemýšlí, jestli se učit rusky v dnešní politické situaci. Na druhou stranu zájem o ukrajinštinu zesílil. Předpokládám, že to nebude trvalé, ale i tak… Pořadí níže je platné pouze pro 1. jazyk. Další jazyky jsou umístěny pouze náhodně, všechny jsou podle mě důležité ale jejich pořadí v tomto seznamu už méně.
Angličtina
Angličtina podle mě na první místo prostě patří. Sice s ní nemluví nejvíce lidí na světě, ale já ji beru jako základ. Ať už budete pracovat v korporátu nebo ve vědě, všude budete potřebovat angličtinu. Snad každá práce ve velkém městě vyžaduje už nějakou znalost angličtiny. Drtivá většina filmů a seriálů je v angličtině nebo s dabingem, pokud nepočítáte specifickou produkci např. Číny nebo Indie. Vědecké články jsou převážně v angličtině. Každá hra má angličtinu jako základní jazyk.
Španělština
Tento románský jazyk, který má původ v lidové latině je druhý nejrozšířenější mateřský jazyk po čínštině. S tímto obrovským počtem mluvčích už se dá něco vymyslet. Mimo to číslo lidí učících se tento jazyk neustále roste. Pokud by jste jeli do USA, věřím, že v některých částech se více domluvíte španělsky než anglicky.
Španělština vám otevře dveře samozřejmě ve Španělsku, ale i téměř celá Střední a Jížní Amerika + velký počet mluvčích v již zmíněné USA. Po té co jsem se sám začal učit španělsky, mě překvapilo, kolik zdrojů a všeho najdete na internetu. Je spousta komunit a stránek věnovaných přímo pro studium španělštiny jako druhé jazyku. Navíc mě překvapilo, kolik seriálů a filmů mívá španělský dabing.
Čínština
No co dodat. Myslím, že čínština si zde zaslouží být už jen díky počtu mluvčích. Dále pak musíte brát v potaz stále rostoucí ekonomiku a politickou sílu Číny. Pokud se naučíte tento jazyk tak věřím, že spousta firem vás příjme jako tlumočníky, překladatele apod. pro spolupráci s východními partnery. Další výhodou je, že tento jazyk je stále docela vzácný v Evropě a i proto, budete dobře ohodnocení.
Němčina
Němčina pro nás Evropany je stále velmi užitečný jazyk. Během chvilky můžete být v německy mluvící zemi a trénovat a dorozumívat se. Mimo to všechny německy mluvící země mají silné ekonomiky a máte možnost práce. V Evropě je němčina oficiálním jazykem a opravdu velké množství lidí se tak dorozumí. Například i na severu Itálie můžete používat němčinu.
Arabština
S více než 250 miliony mluvčích a se stále rozrůstajícím počtem je i tento jazyk jistota užitečnosti. V našich končinách sice není tento jazyk moc populární ani rozvinutý, ale je zde spousta firem, co nějak spolupracují s Blízkým Východem a určitě by se jim hodil překladatel. Mimo to kdo z nás může říct, že umí takový specifický jazyk.
Ruština
Ruština i přes nedávný úpadek v nemilost, je stále významným jazykem. Na našem území je stále spousta rusky mluvících. Ruština navíc není jenom v rusku, ale i ve spoustě dalších státech. Prý se také jedná o nejrozšířenější jazyk na internetu, což pokud si půjdete zahrát nějakou online hru možná můžete potvrdit.
Hindština
Jazyk který je 3. na světě v počtu mluvčích. Přes nějakých 300 miliónů lidí to má jako rodný jazyk a zhruba jednou tolik lidí to má jako druhý jazyk. Už jsem se něco necestoval a snad všude jsem potkal nějaké Inda, takže předpoklad pro použití je docela velký i mimo samotnou Indii. Kromě toho, my to tak možná nebereme, ale jedná se o světovou velmoc takže opět je zde šance pro možnost výdělku.
Máte už nějaké předsevzetí co se týče jazyků? Kterému byste se chtěli v roce 2024 věnovat?