Mimo jasných výhod, že ovládáte dva a více jazyků, jsou zde i výhody, které nemusí být na první pohled zřejmé. Mluvím o zdravotních dopadech toho, že jste se dokázali naučit jazyk. Pro spoustu lidí z našich zeměpisných šířek to je samozřejmé.
Dopady na mozek jsou zřejmé pro vědce, co pomocí techniky MRI prověřily mozky lidí bilinguálních a monolinguálních, tedy těch co ovládají od malička dva a nebo jeden jazyk. Došli k závěru, že u lidí ovládajících dva jazyky značně převládá množství neuronů a jejich spojení tzv. šedá kůra mozková než u druhé skupiny. Dále také měli zvýšenou integritu bíle kůry mozkové, která spojuje jednotlivé části mozku.1 Všechny tyto dopady mohou souviset i s projevem nemocí. Ve studii se vědci zmiňuji, že u bilinguálních lidí byl Alzheimer diagnostikován v průměru o 4,3 roky později a příznaky nemoci se objevili po 5,1 roku, oproti monolinguálním pacientům
Dopady na akademickou dráhu jsou patrné například z analýzy 20ti jazykových studií vyšlo najevo, že 90% se shoduje, že učení druhého jazyka pomáhá studentům i v naprosto odlišných předmětech jako například matematika nebo další vědní obory.1,2
V dnešní zrychlené době se stále snižuje tzv. attention span neboli doba pozornosti. V roce 2000 byla tato doba 12 sekund v roce 2015 již něco málo přes 8.3 Zlatá rybka má attention span 9 sekund…
Můžete si toho všimnout sami na sobě. Pokud sledujete instagramové reels nebo tik tok, jak dlouho se zůstanete dívat na video než přejdete na další? Pokud Vás něčím nechytí během prvních pár sekund okamžitě jdete dál. Vše to spolu souvisí. Opět, lidé co umí dva jazyky mají lepší attention span.4
Vyšší attention span by Vám zase mělo dopomoci k lepší koncentraci na věc/látku a k lepším studijním výsledkům. Můžete tedy proti tomu začít bojovat tím, že se budete učit další jazyk. Zatím jsou s tím spojené jen benefity.
Vaše psychika Vám poděkuje. Strašně Vám to dokáže zvednout sebedůvěru. Je to super konverzační bod. No není to krásný pocit, když si uvědomíte, že najednou můžete číst knihy třeba ve třech světových jazycích? Číst stránky, aniž byste potřebovali překladač. Že v nějaké hře není čeština? Nevadí umíte přece další jazyk. Často je to i o radosti, kterou můžete vidět na místních, když mluvíte jejich jazykem. V rodném jazyce to už nevnímáte, malé rozhovory v obchodech atd. bez úsměvu a na autopilota, kdežto v cizím jazyce to daleko více vnímáte a procítíte každou reakci. Mě to třeba pak zvedne náladu na celý den, když Vám v obchodě někdo pochválí italštinu.
Pokud se začnete učit cizí jazyk, určitě se ho jednou naučíte. Záleží už jen na Vás jak moc času do toho investujete, ale jedno je jisté, jednou se ten jazyk určitě naučíte. Někdo může být nadanější a můžete si říkat, že mu to jde 1000x líp než Vám. Jasně, ale… neporovnávejte se s ostatními. Porovnávejte se pouze se sebou z předchozího dne, týdne, měsíce, roku. Člověk s nadáním pro jazyky může být líný se je učit a po chvíli s tím přestane a na co mu je pak to nadání. Berte to tak, že nadaný má rychlejší a jednodušší start, ale s postupem času se tyto rozdíly vyhladí a zůstane už jen to jak kdo dře a snaží se a učení jazyku je běh na dlouho trať.