Konference - Motivace - Obecné

Polyglot Gathering 2024

Letos jsem se poprvé zúčastnil Polyglot Gathering – tedy konference pro polygloty, ale nejen pro ně. Akce je v podstatě pro všechny kdo mají zálibu v jazycích. Každý tam najde své. Letošním místem konání byla Praha a proto jsem si to nemohl nechat ujít. Polyglot Gathering vešla na světlo světa poprvé v Berlíně roku 2014. Od té doby se pravidelně pořádá každým rokem fyzicky i online.

Přednášky, přednáška a zase přednášky

Velmi zajímavá akce, každý účastník má jmenovku s výčtem jazyků, které ovládá na úrovni rodilého mluvčího, C1-C2, B1-B2 a A1-A2. Hned tak zjistíte s kým a jak se můžete bavit.
Téměř po celý den jsou nějaké přednášky ve čtyřech místnostech na všechny možné témata. Ať už se jedná o rychlokurz nizozemštiny nebo o přednášku jak se tvoří taková jazyková aplikace. Každý si najde to co ho zajímá. Přednášky jsou většinou 45 minut s tím, že po 30ti minutách je prostor spíš pro otázky. Za mě akorát, některé delší přednášky by Vás už mohli uspat, přece jenom je to celý den. Samozřejmě nemusíte chodit ani na jednu a pohybovat se po chodbách a zabředat do diskuze s ostatními.

Přednáška právě o jazykové aplikaci Polygloss od její vývojářky a šéfky v jednom.

Bylo super se jet podívat na jeden den, ale říkám si, že lepší variantou by bylo, jet na více dní s ubytovaní a následně vždy chodit jen na části dne. Ne každá přednáška Vás bude zajímat a také tam nemusíte být celý den. Dopoledne se projít po městě, odpoledne se zajít podívat na přednášku a pokecat nějakým tím cizím jazykem. Popřípadě zajít na nějaký ten workshop.

Zábava na každém rohu.

Pokud Vás omrzely přednášky, můžete si jít zahrát nějakou deskovou hru, vyměnit si jazykové knihy a nebo jít do vyhrazené zóny, kde se nesmí mluvit anglicky. Pro mě to bylo poprvé na nějaké takové akci. Musím říct, že mě to bavilo a bylo skvělé chodit a vidět to množství lidí co se zajímá o jazyky. Tam se skupinka baví francouzky, tam esperantem, tam naopak německy. Přece jenom se sjelo 735 lidí ze 71 zemí světa. To už uslyšíte pořádnou řádku jazyků – přesněji, podle statistik získaných od tvůrců této akce, 172 jazyků!

Pokud se zajímáte o jazyky a sledujete jedno YouTube video za druhým, mohli jste někdy narazit i třeba na Tima Keeleyho. Tim je americký polyglot, který žije v Japonsku. Konference se účastnil aktivně se svojí přednáškou o slovanských jazycích. Mimo něj šlo potkat i youtubera Language Simp

Tim Keeley přednášel o slovanských jazycích.

Náročné, ale odměňující

Na druhou stranu, akce byla poměrně náročná. Neustálé mluvení v cizím jazyce umí vyčerpat a zvlášť pokud je Váš jazyk na úrovni B1-B2, kdy musíte ještě poměrně dost přemýšlet co říkáte a soustředit se. Nicméně Polyglot Gathering mohu vřele doporučit všem, co se zajímají o jazyky. Vůbec není podmínkou umět 10 jazyků. Většina přednášek byla v angličtině, ale našli se i v italštině, němčině atd.. Stačí tedy mít trochu odvahy z vystoupení z komfortní zóny a chtít zkusit něco nové.

Akce byla opravdu různorodá a byla zde i možnost pro vývojáře různých jazykových aplikací, aby propagovali své výtvory. Autoři knih mohli prezentovat svá díla. Prostě vše co se nějakým způsobem týká jazyků, bylo přítomno. Rozhodně doporučuji a doufám, že se budu moci zase zúčastnit příštího ročníku.

Přednášky z konference byly většinou nahrávány a budou postupně zveřejňovány na YouTube kanálu Polyglot Gathering, takže pokud Vás zajímá, jak taková přednáška vypadala určitě mrkněte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *